ЯК і НАВІЩО говорити УКРАЇНСЬКОЮ із дітьми – про це ми спілкувалися з батьками, які прийшли на фестиваль «Мовосфера» – у Києві, Дніпрі і Запоріжжі. Ми з лідером гурту «Антитіла» Taras Topolya від початку підтримуємо Ініціатива “Навчай українською”, аби заохотити дитячі гуртки навчати державною мовою. Тим більше, цього вже вимагає закон, але навіть у Києві віддати дитину в україномовний гурток – це виклик. Список таких, що вже працюють українською, можна знайти на сайті speak-ukrainian.org.ua. Про це написала у себе на сторінці у фейсбук Марічка Падалко.
Від початку мета ініціативи Навчайукраїнською була власне не змусити, а заохотити і допомогти перейти на українську – в побуті, в навчанні, в коханні. В моєму випадку, до речі, останній пункт став фінальною крапкою у власній українізації. А щодо дітей, то мій досвід такий:
- Почати говорити з маленькою власною дитиною не так «страшно», як в сталому дорослому середовищі. Ви і самі практикуєтеся, і дитину вчите. Одного дня Ви помітите, як значна частина від народження російськомовних батьків, вже україномовні із дітьми.
- Родини, які хочуть виховати двомовну дитину, зазвичай закріплюють одну мову за одним із батьків, і дитина перемикається автоматично. Єдина «незручність» у вихованні бі-лінгва те, що такі таки діти трохи пізніше починають говорити, бо їм потрібен час «розсортувати» мови. Але чи має значення, наприклад, коли дитина вже пішла до школи, чи вона заговорила в 2,5 чи в 3 роки. І до того ж, рідна українська дуже сприяє успішності в навчанні.
- Коли дитина потрапляє в іншомовне оточення, вона починає змішувати мови і підлаштовуватися під «більшість». І тут у мене лише одна порада – вдома не втомлюватися «сортувати» мови, не застосовуючи жодних оціночних суджень. Хоча я сама часто закочуючу очі, коли чую суржик від своїх дітей. Просто варто сказати: «Це слово з російської мови, українською правильно «так то і так то».
- Чим старша дитина, тим менше у Вас можливостей впливати на її мовне оточення. Важливо, щоб була хоч якась критична меншість у групі чи у класі, щоб дитина не підлаштовувлась під більшість. А іноді навіть один друг чи подруга. Плюс Ваша підтримка і заохочення.
- Нехай українська буде мовою задоволення і розваг, а не лише наполяганням батьків і вимогою школи. Просто «купуйте» дні народження, розваги, аніматорів українською. А також фільми, музику. І, звісно, гуртки! Це все є на ринку – якісне і доступне. Дивіться сайт «Навчай українською» в шапці профілю.
- Ну і ще одна порада – бути «мовним» прикладом в побуті це найкраща підтримка.
Додам, що я ні, ні чоловік не спілкувалися українською до 18 років, а повністю перейшли після 2004 року
Дякую Наталка Федечко та Іванна Кобєлєва, в яких вистачає часу і натхнення рухати ініціативу навчайукраінською на межі своїх можливостей Ви надихаєте !