У п’ятницю, 19 листопада, екс-глава ГУР (Головного управління розвідки) Міністерства оборони Василь Бурба розповів подробиці спецоперації по ПВК “Вагнера”.
Як мала завершитися операція
За словами колишнього розвідника, затримання найманців дало б Україні значну стратегічну перевагу.
“Ми повинні мислити не оперативно-тактично, а стратегічно. Тому з цією метою ми визначили точки, моменти, на які ми повинні натиснути. Що означає “натиснути”? Ми для себе визначили, що у нас справді високий рівень тактичної підготовки. Чого не вистачало? Не вистачало тих російських найманців, які за прямим наказом ФСБ Росії виконували завдання не лише щодо вбивства наших громадян, а й щодо вбивства громадян іноземних держав”, – сказав генерал-полковник .
Бурба заявив, що головною метою спецоперації було затримання “вагнерівців”, щоб довести іншим країнам, що їх можна притягнути до відповідальності за всі злочини.
“Ми хотіли не тільки показати, як вони це робили. Найголовніше – ми хотіли показати іншим державам, що ми можемо їх притягнути до відповідальності. Завдання було одне: визначити їх і якоюсь мірою, якоюсь формою доправити їх у суд”, – сказав він.
Через що вона провалилася
Однією з причин невдачі, на думку Василя Бурби, є наявність “крота”, який працює на Росію.
“За своїм досвідом скажу, що це стало провалом завдяки людям, які сидять у провладних кабінетах. На мою думку, вони “зливають” інформацію ворогові”, – сказав він.
За його словами, також на зрив операції могли вплинути погана підготовка українських спецслужб та “хороша робота контррозвідки Білорусі”.
Хто наказав перенести фінальну частину
За заявою генерал-полковника, керівник Офісу Президента (на той момент ним уже був Андрій Єрмак) передав йому вказівку президента про перенесення затримання “вагнерівців”.
“У зв’язку з тим, що він був делегований президентом, я отримав вказівку про перенесення фінального етапу. Я отримав відповідь, що це вказівка президента. Людина, яка була делегована і перед цим була присутня, повідомила, що це команда президента”, – уточнив Бурба.
Екс-глава ГУР підкреслив, що вони не могли не послухати голову ОП, оскільки він був присутній на всіх звітах, а також делегований від президента. Розвідка не могла діяти без схвалення президента.
Чому операцію не можна було переносити
“На мою суб’єктивну думку, операцію неможливо було перенести, тому що якраз і перенесення – один з варіантів, чому у нас стався провал”, – сказав він.
Колишній розвідник вважає, що білоруські спецслужби, які затримали вагнерівців, “ніколи б не віддали” їх Україні, бо Білорусь та Росія – “це одна держава, одні спецслужби”.
Що було зі співробітниками після зриву затримання “вагнерівців”
Співробітників розвідки, які брали участь в операції, звільнили. Більше того, у них забрали документи прикриття, через що вони під загрозою з боку російських спецслужб.
“Їх всіх звільнили. Не просто звільнили з посад, а звільнили з лав Збройних сил. У них забрали документи прикриття. Це небезпека. Вони – під прямим прицілом російських спецслужб, які зухвало діють, підривають… А ви знаєте, в 2017 році підірвали нашого командира спецназу. Ми знаємо про співробітників СБУ, які були підірвані”, – сказав він.
За його словами, колишні розвідники і він сам не перебувають під охороною держави. Бурба також вважає, що відсутність належної охорони чинних співробітників шкодить Україні.
“Я відчуваю тільки одне: немає системи безпеки держави, немає системи охорони тих хлопців, які проводили заходи. Тому що знищуючи нас, вони [російські спецслужби] не просто нас можуть вбивати. Вони можуть показувати тим самим розвідникам, що з ними може бути, коли вони воюватимуть проти Росії. Якщо ТСК говорить усім по телебаченню їхні прізвища, а ці розвідники сідають у свої власні автомобілі без документів прикриття, то ми шкодимо самі собі. Ми воюємо самі проти себе”, – додав він.
На думку Бурби, перенести спецоперацію вже не можна було і це одна з причин провалу спецоперації.